Jak przygotować instalację pod przyszły dom inteligentny?

Autor: Grzegorz Celiński
12 Październik 2010

Często na różnych forach padają pytania odnośnie przygotowania okablowania pod dom inteligentny.

Od razu odpowiem, że nie ma idealnej recepty. Oczywiście można całe okablowanie domu poprowadzić w tzw. gwiazdę.  Na pewno nie będzie to najtańsze rozwiązanie, ale najbardziej uniwersalne. Dla niewtajemniczonych napiszę, że ułożenie przewodów w gwiazdę oznacza sprowadzenie każdego obwodu oświetleniowego, gniazdowego (nie każdego gniazda), do rozdzielnic. Tak samo należy postąpić z włącznikami i czujkami, z tą różnicą, że do włączników i czujników układa się przewody sygnałowe, np. UTP, FTP lub YTDY.

Jeżeli od razu wybierzemy jakiś konkretny system, to z pewnością ilość przewodów zmniejszy się nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent..

Oprócz przewodów często trzeba będzie zastosować specjalne puszki pod włączniki i moduły wykonawcze. Np. do systemu Xcomfort, LCN i Nexo pod część włączników/modułów wykonawczych można zastosować specjalne puszki kieszeniowe. W przypadku systemu EIB/KNX, praktycznie pod wszystkie włączniki należy stosować tradycyjne puszki pogłębiane.

Dodatkowo do każdego urządzenia, które ma być zintegrowane z systemem inteligentny dom należy doprowadzić dodatkowy przewód sygnałowy. Takimi urządzeniami może być kocioł grzewczy, klimatyzacja, rekuperator, brama garażowa, brama wjazdowa, alarm, videodomofon, sterowanie kominkiem, sterowanie systemem podlewania ogrodu, stacja pogodowa, systemów audio-video i wiele innych. Jeżeli już wiemy jakie dokładnie urządzenie będziemy integrowali z systemem inteligentny dom to od razu należy dowiedzieć się w jaki sposób można je zintegrować. W przypadku niektórych urządzeń integracja nie odbywa się za pomocą przewodów sygnałowych, a napięciowych typu YDY. Przykładem takiego urządzenia może być włoski rekuperator (niestety nie pamiętam producenta). Wymuszenie najniższego biegu odbywa się przez podanie napięcia 230V na specjalne wejście. Podobnie może być z starszymi piecami, które często mają specjalne wejście przeznaczone pod termostat z wyjściem potencjałowym, a nie tak jak większość bezpotencjałowym.

Tagi: , , , ,

Kategoria: Inteligentny Dom - Wstęp

Odpowiedzi: 4 do wpisu “Jak przygotować instalację pod przyszły dom inteligentny?”

 1. Murata mówi:

  Zasadniczo uważam, że najbardziej zdroworozsądkowa jest instalacja kilka-kilkanaście podrozdzielnic “w gwiazdę” z uwzględnieniem możliwości magistral komunikacyjnych. Czyli wyznaczenie możliwie wielu wygodnych i dyskretnych miejsc na małe podrozdzielnie. Wbrew pozorom uzyskuje się w ten sposób uniwersalną strukturę, a ciężkich przewodów elektrycznych jest niewiele więcej niż normalnie ponieważ do włączników i tak już mogą iść tylko lekkie przewody sygnałowe i magistralne, które są znacznie tańsze i dużo łatwiej je się kładzie. Po stronie przewodów 230V z kolei mamy bardzo łatwy dostęp i znacznie skraca to jakiekolwiek prace konserwacyjne i instalacyjne.

 2. admin mówi:

  Uważam, że jest to ciekawy pomysł. Na pewno trzeba pamiętać, aby tych pod rozdzielnic nie montować przy sypialni. Jak ktoś ma lekki sen, to późno w nocy, przełączanie przekaźników może być denerwujące. Oczywiście nie dotyczy to każdego producenta, ale w większości przypadków aktorów knx przełączenia bywają dosyć głośne. Dla porównania przekaźników montowanych w Nexo prawie w ogóle nie słychać.

  Osobiście jednak nie dzielę “systemu” na dużo pod rozdzielnic. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej realizacji. Ale mniej więcej jedną rozdzielnicę na każde 200m2 powierzchni domu. Ale część urządzeń montowana jest np. w rozdzielaczach C.O., czy przy centrali alarmowej(urządzenia do integracji).
  W systemie Nexo ze względu na moduły “mało kanałowe” – (1 albo 2) rozdzielnic spokojnie mogło by być dużo więcej. Ale już w przypadku systemu eib/knx, może być to nieopłacalne. Wynika to z faktu, że aktor załączający 16 kanałowy jest tylko dwa razy droższy od aktora załączającego 8-kanałowego. Co najciekawsze aktor jednokanałowy kosztuje mniej więcej połowę tego co aktor 4-kanałowy. Podobnie jest z ściemniaczami i aktorami roletowymi. Także w przypadku systemu knx czy verso/koher cała oszczędność na przewodach i ułożeniu instalacji mogłaby być “stracona” na droższe aktory albo nie wykorzystane wyjścia w większych aktorach. Chyba, że góry będziemy wiedzieli gdzie będzie ile jakich obwodów sterowanych (ściemnianych, załączanych, led rgb itp.). Wtedy można byłoby od razu doprowadzić odpowiednią ilość przewodów do danej rozdzielnicy.
  Ale tak jak wspomniałem wcześniej, wszystko zależy od konkretnej realizacji.

  Pomysł kolegi “Murata” jest bardzo trafiony szczególnie w przypadku systemu Nexo i pewnie większości innych, z którymi nie mam/miałem do czynienia.
  Należy pamiętać, że mniejsza ilość kabli/przewodów to nie tylko mniejszy koszt samego materiału ale także robocizny.

 3. Ando mówi:

  Jak ktoś ma poddasze nieużytkowe tak jak ja, to proponuję wyciągnąć “wiązkę” kabli na poddasze. Ja mam specjalny kanał pomiędzy pomieszczeniem technicznym z rozdzielnią elektryczna i szafą rackową. Dzięki temu w każdej chwii mogę coś dołożyć. Np. ostatnio zmieniłem oświetleniem led jednokolorowe na rgb (zamiana przewodu dwużyłowego na cztero, albo np. dokładałem tv do pralni i łazienki. Praktycznie każda rozbudowa systemu jest możliwa.

 4. Murata mówi:

  Z tym dachem to jednak nie jest tak wesoło. Mimo wszystko elektronika na dachu jest bardziej narażona na wyładowania atmosferyczne. Taką opinię słyszałem od instalatora, który konserwuje kilkaset instalacji. Usterki po burzach występują znacznie częściej w instalacjach zlokalizowanych wysoko.

Zostaw odpowiedź