System automatyki domowej X10

Autor: Grzegorz Celiński
20 Październik 2009

System automatyki  X10 opracowany został w USA pod koniec lat siedemdziesiątych.  Twórcy tego systemu przeznaczyli go  do  sterowania następującymi instalacjami:

 • klimatyzacją,
 • ogrzewaniem,
 • oświetleniem,
 • wentylacją,
 • roletami/ żaluzjami itp.

Ten zdecentralizowany system sterowania w ostatnich trzydziestu latach stał się jed­nym ze światowych standardów w tej dziedzinie. Chociaż system jest już “bardzo stary” to nadal cieszy się dużo popularnością w niektórych państwach europejskich (Wielka Brytania, Irlandii i USA). W Polsce ten system nie znalazł za wielu użytkowników. A w reszty krajów Europy został praktycznie wyparty przez europejskie systemy typu eib/knx itp.  X10 wykorzystuje on do transmisji sygnałów sterujących istniejące okablowanie elektryczne 230V/50Hz.

Proste urządzenia X10, jak na przykład sterowniki oświetlenia, wkłada się bezpośrednio do standardowego gniazda elektrycznego. Inne, bardziej złożone urządzenia są wyposażone w specjalne moduły X10.

Rozróżnia się tutaj trzy rodzaje urządzeń:  nadawcze, odbiorcze i mieszane czyli  dwukierunkowe.

Poszczególne elementy systemu X10 są instalowane w istniejącym okablowaniu za pomocą znormalizowanych łączy. Istnieją zatem moduły montowane na szynie DIN, moduły ścienne (zamiast tradycyjnych wyłączników ściennych), moduły montowane bezpośrednio w gniazdach elektrycznych oraz cała gama bezprzewodowych sterowników radiowych RF. W ostatnim czasie firma Legrand wprowadziła do sprzedaży bardzo podobny system InOne. Można też powiedzieć, że w pewnym sensie podobny do X10 jest też system EIB KNX PowerNet.

Sterowanie modułami można realizować ręcznie – poprzez użycie odpowiednich czujników np. ruchu, temperatury, wilgotności czy innych oraz automatycznie według wcześniej zaprogramowanego przez użytkownika schematu. Uzupełnieniem instalacji są elementy antywłamaniowe, które mogą tworzyć samodzielny system zabezpieczający (np. symulowanie obecności osób w opuszczonym obiekcie).

Tagi: , ,

Kategoria: Systemy Inteligentny Dom

Odpowiedzi: 5 do wpisu “System automatyki domowej X10”

 1. Maciej mówi:

  Witam,
  jestem studentem Politechniki Warszawskiej i w tym semestrze robię pracę inżynierską.
  Potrzebuję nadajnika i odbiornika X10, takich abym mógł sterować oświetleniem przy pomocy komputera (przez USB).
  Czy mają Państwo programowalne nadajniki X10 z interfejsem USB (będę musiał napisać aplikację).
  Bardzo proszę o odpowiedź,
  pozdrawiam,
  Maciej Strzelecki

  • Grzegorz Celiński mówi:

   O ile mi wiadomo nie ma na polskim rynku dystrybutora urządzeń X10. Pojedyncze sztuki urządzeń można znaleźć na ebay. Polecam szczególnie angielski, albo amerykański. Tam te systemy był bardziej popularne.

 2. Mirek. mówi:

  Witam.
  Przepraszam, że troszkę nie na temat, ale nie widac adresów e-mail wpisujących odpowiedzi/komentarze i nie mogę bezpośrednio. Otóż jeśli kolega Maciej jest mocno zdeterminowany w uzyskaniu urządzeń/modułów działających w technologii X10 to nie wykluczone, że mogę pomóc. Mogę udzielić także informacji na temat dostępu do systemu z poziomu własnej aplikacji (.NET, VBScript). Potrzebuje jednak kontakt, czyli najlepiej adres e-mail. Czy można go uzyskć?
  Pozdrawiam.
  Mirek Gadomski.

 3. marek mówi:

  2 lata temu kupiłem odbiorniki x- 10 w jednym ze sklepów internetowych, żeby centrala alarmowa PowerMax Pro zapalała lampy przed budynkami przy inicjacji alarmu. Niestety, nie mogę tego podłączyć. Czy to wina 3 – fazowego zasilania w gospodarstwie i zakłóceń między fazami? Jestem elektrykiem – amatorem i jeśli ktoś by podpowiedział, jak to podłączyć, żeby w sieci w gospodarstwie była możliwość sterowania urządzeniami przez linie elektryczne z poziomu centrali alarmowej to byłbym wdzięczny. (Instrukcja obsługi centrali wyraźnie mówi o wbudowanym module x – 10).

  • Mirek mówi:

   Witam.
   Troszkę pobawiłem się modułami X10 i z tego co pamiętam, to aby komunikacja między modułami mogła funkcjonować poprawnie, przy instalacji 3-fazowej, powinien być zastosowany coupler (moduł) umożliwiający przesyłanie sygnałów pomiędzy fazami. Jeśli jest Pan zainteresowany to mogę sięgnąć do moich dokumentów i poszukać nazwy modułu. Aby nie zanudzać odwiedzających stronę proszę do mnie napisać na e-mail miroslaw.gadomski@wp.pl
   Pozdrawiam.
   Mirek Gadomski.

Zostaw odpowiedź