Wizualizacja systemu Xcomfort

Autor: Grzegorz Celiński
7 Luty 2010

Jakiś czas temu u siebie w mieszkaniu zainstalowałem system Xcomfort. Z racji tego, że w niedługiej przyszłości planuję przeprowadzkę do czegoś “większego”  zaimplementowałem tylko sterowanie oświetleniem i wentylacją.  Mój mini system składa się z kilku wyjść załączających typu on/off, wyjść o regulowanej mocy (ściemniacze), przycisków Xcomfort, pilota dwunastokanałowego, czujki ruchu i kilku dodatków.  Czujka ruchu niestety jeszcze nie zamontowana.

Na święta zrobiłem sobie mały prezencik – moduł radiowy Xcomfort do sterowania przez komputer. Niestety dopiero teraz znalazłem chwilę, aby go podłączyć do mojej instalacji.

Zaznaczę, że do tej pory nie miałem do czynienia z wizualizacją systemu Xcomfort, chociaż mam trochę doświadczenia w różnych środowiskach wizualizacyjnych typu SCADA i typowych programach wizualizacyjnych dedykowanych do systemów EIB/KNX, Lutron itp.
Do wizualizacji systemu Xcomfort firma Moeller a w zasadzie już Eaton udostępnia oprogramowanie Komputer oraz Web Server – oba w angielskiej wersji językowej. Zarówno homputer jak i Web-serwer w wersji demonstracyjnej można ściągnąć ze strony producenta. Wersja demonstracyjna homeputera ograniczona jest do dziewięciu godzin pracy i przeznaczona jest tylko dla ośmiu urządzeń. Web-server ograniczony jest tylko do 10 minut pracy.

Na początek postanowiłem skorzystać z uroków darmowej wersji. W programie dostępna jest prosta pomoc, która wystarczająca jest do postawienia pierwszych kroków. Niestety przyzwyczajony do trochę bardziej rozbudowanych systemów trochę  rozczarowałem się prostotą, a raczej ograniczonością tego programu.
Ta prostota później okazała się nawet całkiem przyjemna w pracy. W ciągu kilku minut uruchomiłem pierwsze funkcje systemu – nawiązałem komunikację z modułem i uruchomiłem sterowanie z komputera. Podczas gdy w typowych programach do wizualizacji eib/knx, aby osiągnąć taki sam efekt musiałbym poświęcić pewnie z godzinę. Graficzne symbole elementów w Homputer przypominają symbole z pierwszych systemów wizualizacji z początku lat 90…. Znacząco odbiegają od obecnych standardów. Stworzenie profesjonalnej wizualizacji wymaga włożenia sporej ilości pracy – głównie przeznaczonej dla grafika. Może następna wersja będzie bardziej „współczesna”.

Moja mini wizualizacja umożliwia mi podejrzenie stanów urządzeń oraz sterowanie nimi. Dodatkowo w homputer można zaimplementować ciekawe makra i różne dodatkowe funkcje sterujące.  W przeciwieństwie do innych programów wizualizacyjnych trochę trzeba się nagimnastykować, aby coś ciekawego stworzyć.

Tagi: , , , ,

Kategoria: Systemy Inteligentny Dom

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Wizualizacja systemu Xcomfort”

 1. Moren mówi:

  Też myślę o dołożeniu tego modułu. Ile kosztują pełne wersje programu do wizualizacji i webserver?
  Czy będę mógł z iphone sterować xcomfortem?

  • admin mówi:

   Nie jestem na bieżąco w cenach oprogramowania Xcomfort, ale z tego co pamiętam obie licencje (na homputer i webserwer) to koszt poniżej 1000zł. Zakupu dokonuje się nie przez firmy sprzedające urządzenia Xcomfort, a przez stronę producenta.

   • Maciej mówi:

    Nie ma nic lepszegona rynku w porownaiu do Systemu IP Symcon ktory jest wyjątkowo elastczny i obsługujewpełni Xcomfort orazwszystkie inne znane systemu inteligentne i co najciekawsze integruje je razem polecam , cena bardzo przystepna w porownaiu do Xvision firy APA ktory kosztuje okolo 7500 zl , IP symcon mozna sciagnacze strony z licensja za 250 Euro juz bogata wersje ,tylko jezyk Angiesli i niemiecki

Zostaw odpowiedź