Verso VBT – polski system automatyki budynkowej

Autor: Grzegorz Celiński
3 Styczeń 2010

Wstęp Verso VBT

Rynek systemów automatyki domowej w ostatnich latach przeżywa wielki rozkwit. Rosnący popyt sprawia, że w panel_sensorowy_lcdostatnim czasie powstało wiele nowych ciekawych rozwiązań. Nie tylko Niemcy mogą się pochwalić wieloma systemami, u nas też powstało kilka godnych uwagi systemów: Domito, Nexo, i Verso. Osobiście Verso uważam za najciekawszy polski system automatyki domowej. Na pewno nie jest to system bez wad, ale ciągle twórcy systemu nad nim pracują. Podobnie jak eib, verso jest systemem przewodowym (magistralnym). Urządzenia komunikują się za pomocą przewodu komunikacyjnego. Ale oprócz komunikacji verso z eib nie ma za wiele wspólnego. Twórcy Verso całkiem inaczej podeszli do tematu automatyki domowej.

Budowa i zasada działania Verso

Jak wcześniej wspomniałem Verso jest systemem magistralnym, niestety trochę mało rozproszonym. Układ zasilający jest jednocześnie główną jednostką zarządzającą. W systemie występuje też „jednostka pomocnicza”, która podobnie jak główna jednostka ma wbudowany zasilacz. Od pracownika Verso dowiedziałem się, że obecnie opracowywane są „drugie wersje” wybranych modułów z wbudowanymi zasilaczami. Dzięki temu Verso będzie bardziej rozproszonym systemem, co przełoży się na większą niezawodność.

Verso wyróżnia się bardzo oryginalną stylistyką, którą mogą mu tylko pozazdrościć pozostałe polskie systemy jak również większość zachodnich. Oprócz oryginalnej stylistyki Verso charakteryzuje się rozbudowaną funkcjonalnością. Urządzeniem Verso, które zasługuje na szczególną uwagę jest 12’’ panel dotykowy. Panel ten oprócz podstawowej funkcji – wizualizacji i sterowania systemem jest także Home Server-em. Ma wbudowany serwer plików muzycznych do multiroom, radio internetowe i wiele innych. Oczywiście panelem możemy sterować z każdego innego urządzenia z przeglądarką www. System Verso ma zastosowanie również jako system alarmowy.

W ofercie Verso są dostępne następujące urządzenia wykonawcze: wyjścia załączające, wyjścia o regulowanej mocy oraz wyjścia roletowe. Urządzenia wykonawcze zostały przystosowane do montażu w rozdzielnicy. Każdy z modułów wykonawczych został wyposażony w dodatkowe wejścia parametryczne.

Podsumowanie systemu

Jest to jeden z najbardziej zintegrowanych i multimedialnych systemów inteligentny dom. Verso to jednocześnie system automatyki domowej, system alarmowy i system multiroom audio. Na pewno jest system godny uwagi wśród systemów magistralnych. Z całą pewnością jest to system najciekawszy wśród polskich systemów zarówno pod względem stylistyki jak i możliwości. Nie mniej jednak nie jest to system idealny i na pewno wymaga jeszcze pewnego dopracowania. Gdyby system był bardziej rozproszony i miał możliwość wykorzystania przycisków EIB to bez apelacyjnie pozostawiłby konkurencję daleko w tyle. Należy też wspomnieć, że Verso jest jednym z tańszych systemów magistralnych.

Tagi: , ,

Kategoria: Systemy Inteligentny Dom

Odpowiedzi: 24 do wpisu “Verso VBT – polski system automatyki budynkowej”

 1. Jurek mówi:

  Od jak dawna ten system jest na rynku? Czy można gdzieś zobaczyć jak działa ten system?

  • admin mówi:

   Verso na rynku jest obecny od kilku lat. Ale twórcy tego systemu się nim nie chwalą tak jak np. twórcy Nexo.
   System można zobaczyć “na kilka sposobów”. Na stronie verso.com.pl została opisana instalacja w hotelu – można wybrać się tam na weekend ;)
   Mogę też zorganizować pokaz tego systemu (walizka pokazowa) u osoby zainteresowanej – w całej Polsce.

 2. Jurek mówi:

  Ten panel sensorowy wygląda bardzo ciekawie. Jaka jest jego cena? Czy tak jak w systemie eib potrzebny jest do tego przycisku jeszcze jakiś specjalny port, albo inne dodatki?

  • admin mówi:

   Do cenników nie mam teraz dostępu – zostały na firmowym komputerze. Ale z tego co pamiętam to panel bez LCD kosztował około 800zł netto katalogowe, a z LCD był około 200zł droższy. Gdzieś w sieci można znaleźć nawet aktualne cenniki. Oba mają wbudowany czujnik temperatury i moduł IR.
   Te panele nie potrzebują, żadnych dodatkowych portów itp.

 3. Michał W. mówi:

  A który system bardziej polecasz Nexo czy Verso?
  Od pół roku czytam o różnych systemach. Na początku “na tapecie” był Xcomfort. Niby miał wszystko to co mi potrzeba: sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, i karniszami i oknami oraz stację pogodową. Ale po różnych lekturach doszedłem, że potrzebuje czegoś bardziej uniwersalnego i przewodowego. W końcu dom będzie miał prawie 400m2. Trochę też w Xcomfort zraził mnie wygląd ich przycisków i brak na nich opisów. Dodatkowo chciałem w domu zainstalować sobie panel bezprzewodowy pronto i z tego co rozmawiałem z przedstawicielem eatona nie ma takiej możliwości.
  Później na tapetę poszedł EIB. Styczniki załączające niby kosztują tyle samo co w Xcomort, ale już wyjścia ściemniające są nawet trzy razy droższe ( u mnie ma być ich ponad 30). Podobają mi się ich przyciski berker b.iq, berker ts sensor rtr, jung fd i jeszcze kilka innych, których nazw nie pamiętam. Najgorsze są ceny paneli. Mały panel około 6 cali kosztuje praktycznie u każdego producenta około 5tys złotych katalogowo. Jak dla mnie ta cena jest akceptowalna. Ale duży panel, taki żebym mógł go połączyć z cctv i wieloma jeszcze innymi urządzeniami kosztuje nawet 15tys zł!!! Jak dla mnie to trochę przegięcie. No i sam koszt programowania czy instalowania, to już całkowita masakra. Za oprogramowanie mojego domu jedna firma zażyczyła sobie około 14tys bez faktury!? Podczas gdy Xcomfort miałem za 2tys i w dodatku wydaje mi się, że sam mógłbym to zrobić. Niestety koszt takiego systemu jaki chciałbym mieć przerósł mój budżet nawet dwukrotnie!

  Później trafiłem na jeszcze kilka innych systemów i między innymi Verso oraz Nexo. Na kilku forach można znaleźć wiele ciekawych opinii na temat tych systemów, ale niestety praktycznie wszystkie opinie pochodzą od jednej czy dwóch osób! Można pomyśleć, że od pracowników tych firm… Znalazłem też na jakimś forum opis istniejącej instalacji Nexo i ten wyglądał na prawdziwy. Właściciel domu, przynajmniej wtedy był bardzo zadowolony. Ale niestety nie udało mi się trafić do żadnego użytkownika domu z systemem Verso.
  Z drugiej strony gdyby jakiś klient był nie zadowolony, to na pewno równo “obsmarowałby” firmę Verso ;)

  Ok, to tak w skrócie moje półroczne rozterki ;)
  A teraz do rzeczy:
  1. Co ty byś u siebie zainstalował jako instalator takich systemów Nexo, Verso, a może coś jeszcze innego?
  2. Gdzie jest ten hotel z systemem Verso? Może uda mi się jeszcze znaleźć wolny pokój na weekend majowy :)
  3. Najważniejsze, który system jest tańszy Verso czy Nexo i czy warto dopłacić do tego droższego?
  4. Czy w systemie Nexo, albo Verso można wykorzystać przyciski eib?

  Z góry dzięki za odpowiedź! Na pewno będę miał jeszcze więcej pytań ;)

  • admin mówi:

   A który system bardziej polecasz Nexo czy Verso?

   Ogólnie system Nexo znam bardziej z samych początków, kiedy jeszcze nie było w nim możliwości sterowania ogrzewaniem. Obecnie system Nexo bardzo się rozwinął, a moja wiedza zdezaktualizowała się ;) Także raczej trudno byłoby mi obiektywnie porównać oba te systemy.
   Mimo wszystko oba systemy uważam za duże osiągnięcie polskich inżynierów i jestem dumny, że w tej dziedzinie nie zostajemy w tyle tak jak np. w motoryzacji…
   Ogólnie Verso ma bardzo fajne panele sensorowe, które bardzo pasują do nowoczesnego domu. Chociaż ostatnio Nexo wprowadził też jakąś ciekawą klawiaturkę do alarmu.

   1. Co ty byś u siebie zainstalował jako instalator takich systemów Nexo, Verso, a może coś jeszcze innego?

   Obecnie u siebie w mieszkaniu mam system Xcomfort – jest to naprawdę bardzo proste i użyteczne rozwiązanie do takich obiektów jak mieszkanie. W dodatku wprowadziłem się, do mieszkania z położoną instalacją i nie robiłem, żadnego większego remontu. Także w tym przypadku było to idealne rozwiązanie.
   Obecnie zaczynam budowę domu, tutaj z kolei będzie system eib/knx. Głównie z tego względu, że większość urządzeń już mam i w moim przypadku nie poniosę żadnych wydatków na programowanie ;) . Dodatkowo podobają mi się przyciski eib i prostota wdrożenia sterowania z iphone. Gdybym chciał zainstalować coś tańszego, to na pewno do domu wybrałbym jakiś system magistralny. W chwili obecnej pewnie Verso ze względu na panele sensorowe. Ale jeżeli ktoś nie zamierza montować paneli sensorowych to pewnie nie odczuje różnicy pomiędzy systemem Nexo i Verso. Niestety nie znam na tyle systemu Nexo, aby moja opinia byłą wiarygodna.

   2. Gdzie jest ten hotel z systemem Verso? Może uda mi się jeszcze znaleźć wolny pokój na weekend majowy

   Jest to hotel i restauracja – “Dwór na Wolicy” w miejscowości Dębica. Myślę, że w google bez problemu będzie można znaleźć adres.

   3. Najważniejsze, który system jest tańszy Verso czy Nexo i czy warto dopłacić do tego droższego?

   Cenowo oba systemy wychodzą bardzo porównywalnie. Jedynie ceny paneli dotykowych bardziej od siebie odbiegają, na korzyść Nexo. Ale należy podkreślić, że duży panel Verso to “potężne urządzenie”.

   4. Czy w systemie Nexo, albo Verso można wykorzystać przyciski eib?

   Z tego co mi wiadomo, to jeszcze nie. Ale są takie przyciski, które nie są typowymi przyciskami eib i właśnie je można bez problemu wykorzystać. Np Berker TS Sensor

 4. Marcin mówi:

  Witam,
  Firma Verso zmieniła nazwę na Koher. Nazwa Verso niestety nie mogła być zastrzeżona jako wzór patentowy. Z nazwą Koher to się udało.
  Zapraszam wszystkich na nową stronę http://www.koher.pl
  forum http://www.forumkoher.pl
  na targi wystawiamy się na Securex-ie pawilon 8 stoisko 16A
  Oraz do bezpośredniego kontaktu
  marcin.szczurowski@verso.com.pl
  661-910-149

 5. Marcin mówi:

  W odpowiedzi na pytanie Jurka odnośnie paneli sensorowych: Nie jest potrzebny specjalny port, a dodatki to moduły sterujące pracą systemu. Tak że nic dodatkowego, specjalnego nie trzeba kupować.
  Panel Sensor LCD kosztuje 940 zł. W tej cenie zawarte jest:
  - osiem programowalnych przycisków
  - czytelny wyświetlacz
  - port podczerwieni
  - czujnik temperatury
  Całość zamknięta w szklanej obudowie do wyboru trzy barwy szkła różnego rodzaju sitodruki, każdy wybierze coś dla siebie.
  Panel Sensor (bez wyświetlacza) koszt 780 zł posada te same funkcje co sensor z wyświetlaczem (oczywiście poza wyświetlaczem:)

 6. Marcin mówi:

  Jeżeli ktoś z Państaw jest zainteresowany szkoleniem lub prezentacją proszę o kontakt. Dane teledresowe zamieściłem w linku powyżej.

 7. Marcin mówi:

  Odnośnie sterowania przyciskami KNX/EIB w systemie Verso/Koher istnieje możliwość sterowania przyciskami bezpotencjałowymi, tak że jeżeli chcą Państwo wykorzystać te przyciski istnieje taka możliwość.

 8. Michał W. mówi:

  Cennik Verso znalazłem już przez google. Później zrobiłem też wycenę. Po tym co tu przeczytałem spodziewałem się trochę mniejszych kosztów. W chwili obecnej czekam jeszcze na aktualizację oferty, tym razem ma być w wersji prawie “minimum” :( Na dzień dzisiejszy tylko na tyle mogę sobie pozwolić. Nowa oferta na Verso ma być gotowa dopiero po Świętach :(

  Czy oprócz strony verso.com.pl i strony koher.pl, mogę jeszcze gdzieś więcej poczytać o tym systemie? Na stronach firm instalujących system Verso zazwyczaj za dużo nie ma informacji. Zresztą podobnie jak na stronach producenta (wiem, wiem trochę uszczypliwie ;) ). Odnalazłem też kilka wątków na forach, ale zazwyczaj wszędzie jest napisane jaki to wspaniały system.
  Szukam takich informacji jak jakieś porównanie, np. w nexo mogę to, a tego nie mogę w verso i odwrotnie. Chciałbym wybrać system, który najbardziej odpowiada moim potrzebom. Te systemy nie są tanie. Zazwyczaj kosztują tyle co dobrej klasy kilkuletnie auto ;) . Wydaje mi się, że przy takich pieniądzach powinna być większa dostępność informacji.

 9. Michał W. mówi:

  Pytanie do Marcin,
  czy w tym budynku na stronie koher.pl jest zainstalowany system verso? Jeżeli tak to jakie są tam funkcje?

 10. Marcin mówi:

  Witam,
  Panie Michale nie wiem o który dokładnie budynek Panu chodzi.
  W naszym systemie może Pan sterować funkcjami, oświetlenia, temperatury, automatyki basenowej, wellness-spa, rolet-żaluzji, bram, zarządzania ogrodem, systemu alarmowego, kontroli dostępu, system multiroom.
  To już od Pana zależy które z powyższych funkcji i w jakiej ilości będzie Pan chciał wykorzystać w swoim obiekcie.

 11. Michał W. mówi:

  Na stronie koher.pl, w dziale o firmie jest zdjęcie a raczej wizualizacja siedziby firmy. Właśnie o ten budynek mi chodziło. Chciałbym się dowiedzieć, czy w tym budynku jest zainstalowany system Verso i jakie funkcje. Czy jest możliwe podjechanie do Państwa i zobaczenie jak to w rzeczywistości wygląda.
  Wiem, że istniej możliwość zobaczenia walizki pokazowej Verso (dostałem taką propozycję od P. Grzegorza z controlhome), ale wolałbym system zobaczyć w realu na rzeczywistym obiekcie.

 12. Michał W. mówi:

  Odpowiem sam sobie ;)
  Właśnie dostałem “zminimalizowaną” ofertę i propozycję zobaczenia Verso z realu :) Jeżeli uda mi się zobaczyć ten system na pewno zdam obszerną relację. Ze względu na lokalizację (nad morzem) pewnie przesunę wizytę na bardziej słoneczny miesiąc. Chociaż ciekawość może mi nie pozwoli tak długo czekać ;)

  W ofercie zostawiliśmy tylko jeden mały panel dotykowy i tylko kilka paneli sensorowych. Po zminimalizowaniu oferta na system Verso prezentuje się dużo przyjaźniej. Trochę mi tylko szkoda tych paneli sensorowych – fajnie wyglądają i by pasowały do charakteru domu.

  Nie mniej jednak postanowiłem pójść na całość i wysłałem zapytania o wyceny wszystkich systemów które znalazłem. Czekam teraz na odzew i na pewno nie omieszkam zdać relacji – może inni skorzystają.
  Co wcale nie oznacza, że skreśliłem Verso. Ale mam jeszcze trochę czasu i chcę sobie wszystko dobrze przeanalizować ;)

 13. Michał W. mówi:

  To jeszcze raz ja ;)
  Mam pytanie, czy Verso umożliwia sterowanie oświetleniem RGB?

 14. Michał W. mówi:

  Kolejne pytanie ;)
  Czy dzięki tej IR wbudowanej w panel sensorowy, mogę Verso sterować za pomocą pilota uniwersalnego np. logitech? Czy muszę idealnie wcelować pilot w tą ir-kę? Z jakiego konta ona łapie?

 15. admin mówi:

  Odnośnie sterowania RGB, to chyba Verso na dzień dzisiejszy nie oferuje takich sterowników.

  Odnośnie sterowania IR, to przyciski Verso mogą “współpracować” z pilotami IR typu RC5 czyli z większością dostępnych pilotów na rynku europejskim.

  Odnoście kąta patrzenia, to może P. Marcin będzie mógł coś więcej napisać.

 16. Marcin mówi:

  Witam,
  System Verso/Koher POZWALA na sterowanie oświetleniem RBG. Jedynie zasilacz jaki będzie Pan kupował do tego oświetlenia musi być od 0 – 10 V i dzięki zastosowaniu naszych modułów można wtedy sterować tym typem oświetlenia.

  Sprawa pilotów wygląda w ten sposób że to my “uczymy” system Verso/Koher kodów pilota dzięki czemu może Pan za pomocą dowolnego pilota sterować funkcjami budynku.
  Odnośnie kątów i odległości. Czytniki w panelach sensorowych były testowane do 10 m i działały poprawnie w nowych szkłach Kohera czytnik został przesunięty w inne miejsce dzięki czemu pilot “łapie” pod dowolnymi kontami. Oczywiście łapie również sygnał odbity.

  Panie Michale, odnośnie budynku w realu wyjazd nad morze będzie najbardziej atrakcyjny ponieważ ma tam Pan zaprezentowane prawie wszystkie możliwości systemu Verso/Koher.

  Oczywiście możemy się spotkać w siedzibie firmy gdzie system działa, jednak w tym momencie jest ona przebudowywana i dla tego na naszej stronie internetowej jest wizualizacja obiektu. Możemy również zaproponować nocleg w Dworku jednak tam są zamontowane jedynie panele sensorowe, a nad morzem znajdzie Pan jak pisałem prawie wszystkie rozwiązania w realu.

 17. Michał W. mówi:

  Panie Marcinie dziękuję za odpowiedź i szersze nakreślenie sprawy. Pan Grzegorz, trochę już wprowadził mnie w temat obejrzenia Verso w realu.
  Nasza budowa ostatnio została zmuszona do nieplanowanej przerwy, także układanie instalacji przesunie się pewnie na jesień. Zatem mam kilka miesięcy na przemyślenie całej funkcjonalności i wybór odpowiedniego rozwiązania.
  Ten system nad morzem chciałbym zobaczyć razem z żoną. Dlatego jestem zmuszony poczekać na “cieplejsze dni” :) . Mam tylko nadzieję, że ta możliwość obejrzenia tej inwestycji do tego czasu nie przepadnie.
  Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania i pewnie pojawią się nowe ;)

 18. Marcin mówi:

  Obiekt nad morzem jest na sprzedaż dzięki czemu można go oglądać. Większość właścicieli gdzie montowany jest nasz system nie chce się “chwalić” na zewnątrz takimi informacjami, względy bezpieczeństwa i nie tylko. Jednak w momencie jego sprzedaży sprawa może ulec jednak zmianie:( ale tym będziemy się martwić później.
  Pozdrawiam

 19. Adam M. mówi:

  Nie wiem czy dobrze się wczytałem? Czy Verso ma wbudowany system multiroom?

  • Grzegorz Celiński mówi:

   Tak, Koher ma opcję multiroom, ale jeszcze nie jest wprowadzona do oferty. Interfejs obsługi został już przygotowany. Główna jednostka multiroom była już prezentowana na targach w zeszłym roku. Także mniej my nadzieję, że niedługo pojawi się w sprzedaży.

 20. Krzychu S - architekt mówi:

  Widziałem Koher-a, nawet mam zrobioną wycenę. Widziałem Nexwell-a, też mam zrobioną wycenę. Widziałem Homiq na targach i też dostałem wycenę. Widziałem KNX Jung (wycena od Jung) i KNX mieszany (wycena od instalatora). W biurze mamy trochę Xcomfort (światło, klimatyzacja, rolety – 3 pomieszczenia). Mało tego ostatnio w pracy chłopak z forum muratora zrobił nam prezentację własnego systemu opartego na PLC.

  Patrząc na cenę wybrałbym PLC albo Xcomfort, patrząc na design wybrałbym Koher. Koher potrafi oczarować wyglądem zewnętrznym. Homiq w ogóle do mnie nie przemawia. Poza kawą ” z telefonu” i fajną aplikacją na iphone, ipad przez cały czas prezentacji systemu mnie znięchęcali. Ich polityka marketingowa podobna jest do kampani pisu – krytyką inny próbują podnieść rangę swoich produktów. Na dodatek odniosłem wrażenie, że mam większą wiedzę na temat KNX od człowieka z Homiq.

  Obecnie nasza firma buduje dom pokazowy, który po części będzie naszym biurem, a po części domem pokazowym. Wspólnie z kolegami zdecydowaliśmy wstępnie, że wybieramy kohera. Ale może jest jeszcze jakiś ciekawy system oprócz tych wspomnianych, który designem dorównywałby koher a miałby jeszcze większą funkcjonalnosć albo atrakcyjniejszą cenę?

Zostaw odpowiedź