Wybór systemu Inteligentny Dom

Autor: Grzegorz Celiński
17 Listopad 2009

Wciągu kilu ostatnich lat systemy automatyki stosowane w budownictwie jednorodzinnym przeżywają wielki rozkwit. Wysyp systemów typu Inteligentny Dom jest tak duży, że trudno byłoby je zliczyć. Nie mówiąc już o wyborze tego właściwego do naszego domu.

W celu łatwiejszego wyboru systemy automatyki domowej można podzielić pod wieloma kryteriami. Poniżej znajduje się uproszczony podział systemów typu Inteligentny Dom:

I. Systemy scentralizowane i zdecentralizowane.

a) system scentralizowany – nad działaniem wszystkich elementów Inteligentnego Domu czuwa jedno urządzenie. W razie awarii głównej jednostki, cały system „pada”. Z tego względu należy unikać takich rozwiązań. Systemy scentralizowane pomimo tego, że kuszą atrakcyjną ceną nie znalazły szerokiej grupy użytkowników.

b) system zdecentralizowany – każdy element(urządzenie) Inteligentnego Domu działa niezależnie. W razie awarii jednego urządzenia tylko część systemu pozostaje niesprawna. Przykładem takiego systemu jest Xcomfort, EIB/KNX, PowerNet, RadioBus KNX, LCN, InOne i wiele innych.

c) system mieszane – większość urządzeń Inteligentnego domu może działać niezależnie, ale tylko przy bardzo ograniczonej funkcjonalności całego układu. Do normalnej pracy Inteligentnego Domu (bardziej złożonych funkcji) potrzebna jest jednostka główna. Przykładem takiego systemu jest Nexo Polskiej firmy.

II. Systemy przewodowe i bezprzewodowe

a) System bezprzewodowy – urządzenia Inteligentnego Domu wymieniają między sobą informacje drogą radiową (przesyłanie rozkazów, telegramów). Oczywiście urządzenia wykonawcze (np. wyjścia załączające oświetlenie) muszą być zasilone 230V (lub 12/24V w zależności od typu odbiornika). Same przyciski/czujki często zasilone są z baterii, przez co nie wymagają doprowadzenia dodatkowych przewodów. Takie systemy często znajdują zastosowanie w obiektach z już istniejącą instalacją elektryczną. Przykładem takiego systemu jest Xcomfort i RadioBus  KNX.

b) System przewodowy z specjalnym przewodem magistralnym – urządzenia Inteligentnego Domu wymieniają informacje między sobą wykorzystując specjalny przewód komunikacyjny (magistralny). Jest to najbardziej stabilne rozwiązanie, ale wymaga doprowadzenia specjalnego przewodu komunikacyjnego do każdego przycisku, czujki, paneli itp. Przykładem takiego systemu jest EIB/KNX, LCN, Verso i wiele innych

c) System przewodowy wykorzystujący sieć elektryczną – elementy Inteligentnego Domu używają tradycyjnej sieci elektrycznej do zasilania odbiorników i wymiany informacji. Do tego typu instalacji inteligentnych nie potrzeba doprowadzenia dodatkowych przewodów komunikacyjnych. Przykładem takiego systemu jest PowerNet i InOne.

d) Systemy mieszane – umożliwiają wymianę informacji różnymi drogami komunikacyjnymi. Prawie każdy system oprócz podstawowego medium komunikacyjnego oferuje też media pomocnicze typu IR i Bluetooth. Ale tylko kilka systemów w obrębie jednej instalacji umożliwia komunikację pomiędzy urządzeniami zarówno drogą radiową jak i przewodową. Przykładem takiego systemu jest EIB/KNX i InOne firmy Legrand.

III Systemu otwarte i zamknięte

a) Systemu otwarte – są to systemy, gdzie autorzy udostępnili protokół komunikacyjny. Przez co wiele firm może produkować urządzenia i tworzyć oprogramowanie do tego systemu. Najbardziej popularnym systemem otwartym jest system EIB/KNX. Zasługuje on na szczególną uwagę z tego względu, że ponad sto firm produkuje urządzenia EIB/KNX i dostarcza oprogramowanie. Innym systemem otwartym jest LonWorks i BacNet, ale te systemy znajdują wykorzystanie raczej w większych obiektach niż domy jednorodzinne.

b)Systemy zamknięte – są to systemy wymyślone i produkowane zazwyczaj tylko przez jedną firmę. Przykładem takich systemów jest LCN, Xcomfort, Verso, Nexo i wiele innych.

IV Popularność systemu

Systemy mniej popularne zazwyczaj są to nowe systemy, które próbują wejść na rynek bądź stare, które nie znalazły szerszej grupy odbiorców. Popularne rozwiązania automatyki domowej zazwyczaj oferują szerszą gamę urządzeń. Dodatkowo bez problemu znajdziemy fachowca odpowiadającego naszym wymaganiom. Dodatkowo popularność systemu powoduje duży popyta, a zatem i dużą podaż. Mniej popularne rozwiązania mogą po krótkiej chwili istnienia odejść do historii – a co później z rozbudową, z serwisem? Tutaj na szczególną uwagę zasługuje system EIB/KNX, który istnieje na rynku od prawie 20 lat, a elementy do tego systemu produkowane są przez wiele firm.

Tagi: , , , , , ,

Kategoria: Inteligentny Dom - Wstęp

Odpowiedzi: 8 do wpisu “Wybór systemu Inteligentny Dom”

 1. Adam M. mówi:

  Stoję teraz przed wyborem właściwego systemu. Mam wielki mętlik w głowie. Wysłałem kilkanaście maili do różnych firm instalacyjnych z prośbą o ofertę ich systemu na mój dom. Otrzymałem około 10 wycen. Z czego prawie każda dotyczy innego systemu: teletask, knx, nexwell tukan, xcomfort, domido, homiqu i jeszcze kilka. Miałem też okazję zobaczyć system knx i homiqu na targach. Knx nawet dwa razy, dwóch różnych firm: jung i divus. Divus pozostawia konkurencję daleko z tyłu. Na widok ich paneli było wielkie “łauł”. Homiqu też fajne ma grafiki, ale nie lubię appla i jakoś mnie nie przekonali. Dobrze gadali, ale oprócz producenta nikt nie instaluje ich systemu. Xcomfort jest bardzo popularny, nawet hurtownik w której na codzień się zaopatruje proponował mi swoje usługi. Nexwell ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć instalatorów, co dla mnie jest bardzo dużym plusem. W razie zgrzytów zawsze mogę zmienić wykonawcę. Domito tak jak homiqu nie mają zewnętrznych instalatorów. Teletask nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak knx divus, ale na razie jest moim number one ;) . Dlaczego, bo jest trochę firm, które go instaluję, bo cena jest trochę lepsza od knx (gorsza wilelu innych systemów), bo istnieje już dobrych kilka lat.

 2. Adam M. mówi:

  Za szybko wysłałem.
  Z podjęciem ostatecznej dycyzji jeszcze się wstrzymuje, bo brakuje mi jeszcze jakiegoś porównania z innymi inteligentnymi instalacjami od strony technicznej. Sam się na tym nie znam także poddaje temat na nowy artykuł. Od strony użytkownika sam sobie mogę porównać – to wygląda tak, to działa tak, to się włącza tak. Ale od strony technicznej nie mam zielonego pojęcia na co w ogóle zwracać uwagę.
  Zatem Panie Grzegorzu może kilka słów o Teletasku?

 3. Grzegorz Celiński mówi:

  Niestety systemu teletask w ogóle nie znam. Może kiedyś przy okazji wizyty w Katowicach wybiorę się na szkolenie z teletaska, to zdam recenzje.
  Jedna z firm z podkarpacia, która instaluje teletaska ma zainstalowany ten system u siebie w biurze. Jeżeli jest Pan z tamtych okolic to polecam zgłoszenie się do firmy intelide.

 4. Wojtek mówi:

  Witajcie,
  Witam Panie Grzegorzu,
  Wybrałem Nexwell. Niestety od strony technicznej nic na ten temat nie powiem.
  Mam nadzieję, że od momentu kiedy opisywał Pan “Inteligentny Dom dla Kowalskiego – Nexo” jeszcze wiele zmieniło się na korzyść systemu Nexo.
  pozdrawiam

  • Grzegorz Celiński mówi:

   Chyba nie przebarwię, jak napiszę, że system Nexo jest najszybciej rozwijającym się polskim systemem automatyki domowej. W ciągu ostatniego roku system Nexo został wzbogacony o szereg nowych urządzeń (przyciski programowalne, moduły do sterowania oświetleniem LED RGB, moduły wyjść analogowych, nowa płyta główna, nowe wielokanałowe moduły wykonawcze i wiele innych). Udoskonalono (wprowadzono nowe funkcjonalności) modułów wykonawczych i oczywiście oprogramowania. Ten właśnie postęp bardzo cenię w systemie Nexo.

   Wiem też o kilku planowanych nowych produktach, ale przed premierą jeszcze nie mogę o nich pisać ;)

   Myślę, że Nexo jest bardzo dobrym wyborem.

   Pozdrawiam
   Grzegorz C

 5. Bartosz mówi:

  Dziwi mnie totalne olewnictwo systemu LCN na tym blogu.
  Już nie chodzi o to który lepszy bo każdy ma coś za i coś przeciw.
  LCN ma wg mnie takie zalety jakich nie posiada żaden!
  Np:
  * nie wymaga oddzielnych przewodów do magistrali i do zasilania modułów, cała instalacja opiera się o standardowy przewód elektryczny z jedną żyłą więcej czyli zamiast 3×2,5mm2 mamy 4×2,5mm2 albo zamiast 3×1,5mm2 mamy 4×1,5mm2; przygotowanie instalacji pod LCN dla domku 300m2 kosztuje na materiałach tylko +2k zł; znajdźcie mi taki system gdzie instalacja tylko tyle kosztuje!
  * nie trzeba decydować się na system od razu, można budować go etapami ponieważ opiera się o konwencjonalną instalację; moduły regulujące i sterujące mają wbudowany zasilacz i działają niezależnie, wystarczy panel przycisków i moduł podtynkowy by mieć już sterowanie czterema punktami, za rok dokładamy kolejny i kolejny itd. i jak padnie coś to przestaje działać tylko ten uszkodzony a nie cała magistrala…

  zalet ma dużo więcej

 6. Grzegorz Celiński mówi:

  Niestety moje doświadczenia z LCN rozpoczęły się i zakończyły w 2007r. Mój były współpracownik świetnie znał LCN, ale niestety teraz zmienił branżę.
  Zgadza się, że LCN jest jednym z najbardziej rozproszonych systemów, co jest jego dużą zaletą. Ale specyficzna polityka producenta i brak “atrakcyjnych” włączników nie sprzyjają popularyzacji tego systemu. Niby do LCN można “podłączyć” wybrane przyciski KNX-a, ale wtedy cena nie jest już tak atrakcyjna…
  Jeżeli się mylę, to proszę o sprostowanie.

 7. Marcin mówi:

  Fakt, że LCN nie powala liczbą osprzętu, ale ostatnio wypuścili coś atrakcyjnego. Nie wiem czy każdy, ale naprawdę dużo 8 klawiszowych KNXów można podłączyć do LCN. Co do kosztów zależy jak na to patrzeć. Zakładając, że mamy w pokoju moduł poddtynkowy (2-obwody ściemniaczy), to aby podłączyć przycisk KNX zamiast LCN trzeba wydać dodatkowo 80zł netto katalogowo. Ale chcąc dać moduł specjalnie dla przycisku rzeczywiście wychodzi drogo.

Zostaw odpowiedź