System automatyki domowej Xcomfort

Autor: Grzegorz Celiński
30 Grudzień 2009

Wstęp do systemu Xcomfort

Systezestaw-xcomfort-2m automatyki Xcomfort w Polsce w bardzo krótkim czasie zdobył bardzo dużą popularność. Xcomfort zawdzięcza swoją  „sławę” głównie dzięki skutecznej polityce marketingowej firmy Moeller oraz prostocie instalacji. Dodatkowo należy wspomnieć, że podstawowe funkcje systemu można ustawić za pomocą śrubokręta. Do bardziej zaawansowanego parametryzowania systemu będziemy potrzebowali komputer, moduł do programowania Xcomfort oraz oprogramowanie konfiguracyjne MRF. Na początek wystarczy nam podstawowa darmowa wersja programami MRF.

Reasumując koszt jaki musimy ponieść na początek nie licząc laptopa powinien zamknąć się w kwocie 700zł. Może to zabrzmi jak autoreklama, ale kupując urządzenia w naszym sklepie Xcomfort istniej możliwość bezpłatnego wypożyczenia modułu do programowania. Podobną politykę prowadzą lepsze hurtownie. Ale jeżeli ktoś zamierza zawodowo instalować ten system to na pewno warto zaopatrzyć się w ten moduł oraz zaawansowaną wersję programu MRF.

Trochę o budowie i zasadzie działania Xcomfort

Na szczególną uwagę zasługuje sama zasada działania systemu. Jest to system rozproszony (zdecentralizowany). Co w skrócie oznacza, że każdy moduł jest tak jakby oddzielnym mini komputerkiem. W razie awarii jednego modułu reszta systemu nadal działa. Każdy moduł wykonawczy ma wbudowany w sobie zasilacz i routher sygnału radiowego. W innych systemach radiowych niestety do wzmocnienia sygnału stosuje się dodatkowe urządzenia.

Wracając do tematu, system Xcomfort zawiera wszystkie elementy jakie potrzebujemy do zbudowania nawet bardziej zaawansowanego systemu automatyki domowej. Wśród urządzeń Xcomfort możemy znaleźć wyjścia załączające, o regulowanej mocy, roletowe, wyjścia analogowe 0-10, wejścia binarne, wejścia analogowe, stację pogodową, przyciski bezprzewodowe, czujki bezprzewodowe, panele (room i home manager) oraz wiele innych. Na szczególną uwagę zasługuje nowy panel RoomManager który został wyposażony w moduł bluetooth. Dzięki niemu możemy zdalnie sterować systemem za pomocą telefonu GSM. Room Manager wzbogaca system o wiele dodatkowych funkcji, ma wbudowane funkcje logiczne, czasowe, symulację, sceny i wiele innych oraz termostat.

Podsumowanie bezprzewodowego systemu Xcomfort

Xcomfort jest świetnym rozwiązaniem do mniejszych systemów. Osobiście to rozwiązanie często stosuje w blokach – minimalizuje się kucie ścian, moduły można pochować w puszkach łączeniowych, żyrandolach itp. Przyciski są bezprzewodowe, można je przykleić do każdego materiału (ściany, szkła, metalu, tworzywa sztucznego). Zatem odpada koszt remontu, malowania oraz innych dodatkowych prac związanych z doprowadzeniem nowych przewodów. Cena wyjść załączających (on/off i roletowych) jest porównywalna do systemu EIB/KNX. Średnia cena wyjścia załączającego w systemie EIB wynosi około 150zł, w Xcomfort nawet 170zł. Natomiast wyjścia o regulowanej mocy (ściemniacze) w Xcomfort mogą być nawet dwukrotnie tańsze. Cena przycisków jest bardzo zróżnicowana. Natomiast bardzo drogie są wejścia binarne Xcomfort, nawet kilkukrotnie droższe niż w EIB. Niemniej jednak do systemu Xcomfort nie potrzebujemy specjalnego zasilacza tak jak w EIB o wartości od 500zł oraz samo programowanie jest dużo tańsze. Dzięki specjalnemu modułowi o wartości około 300zł możemy sterować systemem za pomocą komputera z dostępem do Internetu, bądź panela komputerowego albo telefonu z wbudowaną przeglądarką www. Ogólnie raczej trudno nazwać Xcomfort konkurencją eib. Są to różne systemy i mają inne zastosowanie.

Tagi: , , , , , ,

Kategoria: Systemy Inteligentny Dom

Jedna odpowiedź do wpisu “System automatyki domowej Xcomfort”

  1. Moren mówi:

    Mam u siebie ten system i każdemu mogę go polecić. Mój elektryk trochę psioczył na problemy z pochowaniem wszystkich urządzeń. Od razu napiszę, że nie ma szans umieścić odbiornik załączający w puszce pogłębianej pod gniazdem. Pod włącznikami jakoś się udawało, ale specjalnie dobrałem przyciski z “krótszym” tyłkiem.
    System ten mam zainstalowany w ponad 100m2 mieszkaniu (oświetlenie, rolety, ogrzewanie) oraz małym domu (ogrzewanie i częściowo oświetlenie). Oryginalne przyciski xcomfort wyglądają strasznie – mam girę mleczne szkło. Room manager trochę mi nie pasował wizualnie, ale xcomfort nie oferuje nic atrakcyjniejszego do sterowania temperaturą.
    Wszystko działa już ponad dwa lata. Trochę na początku musiliśmy posiedzieć przy ustawianiu wszystkiego, ale warto było. Polecam.

Zostaw odpowiedź