System Inteligentny Dom

Autor: Grzegorz Celiński
20 Grudzień 2009

Inteligentny Dom jest jak organizm – czuje, widzi i reaguje. Mózgiem są odpowiednie sterowniki, oczyma, węchem odpowiednie czujniki, a rękami i nogami odpowiednie urządzenia załączające. Aby te elementy współpracowały i wykonywały konkretne zadania potrzebne są dwa obwody – obwód zasilający odbiorniki i obwód komunikacyjny.Dotykowy Panel Gira

Zasilanie sieciowe 230V potrzebują tylko odbiorniki wykonawcze typu sterownik oświetlenia, sterownik rolet, sterownik elektrozaworu itp. Przewód komunikacyjny należy doprowadzić do każdego przycisku, czujki i urządzenia wykonawczego. Urządzenia wykonawcze zazwyczaj znajdują się w rozdzielnicy, przyciski w miejscach tradycyjnych włączników, a czujki w zależności od przeznaczenia. Większość systemów automatyki domowej zbudowana jest tak podobnie. Chociaż każdy czymś się wyróżnia.

Systemy automatyki domowej początkowo zostały przewidziane głównie do sterowania oświetleniem, roletami i ogrzewaniem. Z czasem pojawiły się dodatkowe funkcje takie jak symulacja obecności domowników, integracja z różnymi systemami alarmowymi, z systemami kontroli dostępu. Później doszły dodatkowe możliwości integracji z innymi systemami typu Dali, EnOcean, alarmami, urządzenia AGD, urządzenia audio-video itp. Obecnie systemy automatyki domowej są tak rozbudowane, że potrafią sprostać nawet najbardziej wyszukanym oczekiwaniom.

Bardzo ciekawym elementem Inteligentnych domów są bezprzewodowe panele dotykowe np. Philips Pronto. W jednym panelu mamy sterowanie wieloma urządzeniami audio-video (telewizory, projektory, kino domowe, sprzęt audio i wiele innych) oraz sterowanie dowolnym elementem systemu automatyki domowej (oświetlenie, rolety, podgrzewanie podjazdów). Dodatkowo na panelu możemy zobaczyć obraz z video-domofonu, sprawdzić pogodę i odebrać emaila.

Najciekawszym elementem inteligentnego domu jest sprowadzanie wykonania wielu czynności do naciśnięcia jednego klawisza. Przykładową taką funkcją jest „scena wyjścia” z domu. Jedno naciśnięcie klawisza wygasza oświetlenie w całym domu, wyłącza odbiorniki niebezpieczne typu żelazko, sprawdza czy wszystkie okna są zamknięte i opuszcza rolety w całym domu, następnie obniża temperaturę ogrzewania/chłodzenia i uzbraja alarm. Dzięki takim funkcjom zaoszczędzamy czas, pieniądze i zwiększamy bezpieczeństwo.

Tagi: , ,

Kategoria: Inteligentny Dom - Wstęp

Zostaw odpowiedź