Pytanie o koszt budowy Inteligentnego Domu

Autor: Grzegorz Celiński
21 Wrzesień 2011

Bardzo często jestem pytany ile kosztuje inteligentny dom. Jak to napisał ktoś na jakimś forum „inteligentny dom kosztuje tyle co samochód”. Pytanie tylko jaki samochód ;)

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. System inteligentnego domu może kosztować od kilkuset złotych do… pewnie kilku milionów :) . Cena uzależniona jest od marki systemu, funkcjonalności, ilości sterowanych obwodów oraz cen usług.

Aby dowiedzieć się ile taki system może kosztować dla Naszego domu wystarczy wysłać zapytanie do firmy instalacyjnej, a najlepiej do kilku w celu porównania ofert.  Najczęściej wystarczy zadać proste pytanie, a konkretna firma odeśle maila zwrotnego z listą pytań. Już na tym etapie należy określić „zarys” oczekiwanej funkcjonalności.

Do wyceny będą potrzebne takie informacje jak:

 1. Czy system ma sterować oświetleniem? Jeżeli tak, to najlepiej jest podać ile, jakich obwodów będzie w danym pomieszczeniu. Należy zaznaczyć czy dany obwód będzie typu włącz/wyłącz, ściemniany, ściemniany LED, czy może RGB o regulowanej barwie.
 2. Czy system ma sterować roletami/żaluzjami. Jeżeli tak, to tak samo należy podać ilość oraz typ.
 3. Czy system ma sterować ogrzewaniem. Jeżeli tak, to należy podać ilość stref grzewczych, typ ogrzewania itp. Jeżeli jest to ogrzewanie wodne to należy podać ile pętli/grzejników występuje w danej strefie. Do jednej strefy grzewczej potrzebujemy termostat, bądź czujnik temperatury, urządzenie załączające oraz kilka elektrozaworów. Ilość elektrozaworów uzależniona jest od ilości grzejników albo pętli ogrzewania podłogowego w danej strefie. Dobrze też jest podać typ pieca.
 4. Czy system będzie integrowany z systemem wentylacji. Jeżeli tak to należy podać, czy będzie to wentylacja mechaniczna oparta o rekuperator (jeżeli tak to należy podać model), czy może będzie to wentylacja mechaniczna wymuszona (wentylatory w pomieszczeniach mokrych).
 5. Czy system będzie integrowany z systemem klimatyzacji. Jeżeli tak to należy podać typ klimatyzacji oraz ilość jednostek (stref w przypadku klimatyzacji kanałowej).
 6. Czy system będzie integrowany z systemem alarmowym – wymiana informacji pomiędzy czujnikami alarmowymi a automatyką.
 7. Czy system będzie integrowany z videodomofonem?
 8. Czy system będzie sterował muzyką? Jeżeli tak to należy podać ilość stref muzycznych.
 9. Czy system będzie zarządzał podlewaniem? Jeżeli tak, to należy podać ilość stref.
 10. Czy system będzie integrowany z innymi urządzeniami (brama wjazdowa/garażowa, ogrzewanie przeciwoblodzeniowe, podgrzewanie rynien, system CCTV, interkom, kominek itp.)
 11. Należy podać typ włączników. Czy chcemy zarządzać naszym inteligentnym domem za pomocą tradycyjnych włączników, czy może za pomocą dedykowanych wielofunkcyjnych przycisków, a może za pomocą dotykowych paneli.
 12. Należy podać też czy nasz system ma być sterowany zdalnie (telefon, Internet) oraz czy chcemy go sterować „smartfonem”.

To są takie podstawowe pytania, wytyczne, które pomogą w stworzeniu realnej wyceny. Dodatkowo należy podać termin realizacji oraz termin rozpoczęcia prac oraz podesłać rzuty poziome domu. Jeżeli został już przygotowany projekt aranżacji z oświetleniem, to oczywiście należy go dołączyć do zapytania ofertowego.

Tagi: ,

Kategoria: Inteligentny Dom - Wstęp

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Pytanie o koszt budowy Inteligentnego Domu”

 1. Murata mówi:

  Jednak trzeba dodać, że stworzony na tej podstawie kosztorys pozwoli określić jedynie rząd wielkości całkowitych kosztów. Myślę, że dalsze ustalenia już są bazą do dopasowania oferty pod konkretnego klienta. Poprzez dobór komponentów i akcesoriów i konkretnych rozwiązań takiego systemu można oscylować w granicach -30% [optymalizacja po dokładnym omówieniu potrzeb] /+30% [gdy prawdziwe potrzeby rosną w miarę rozpoznawania rozwiązań dla konkretnej inwestycji /+?% [gdy inwestor oczekuje fajerwerków].
  ***
  W taki sposób można określić ceny wykonania i uruchomienia instalacji IB. Można też w ramach takiej wyceny otrzymać wszelkie standardowe opcje oferowane przez sprzęt. Jednak niektóre systemy pozwalają na realizację bardzo wyuzdanych funkcji programowych. Pan Grzegorz o nich wspominał. O ile nie zostały one określone w zapytaniu trudno oczekiwać, że będą za free w ramach oferty bazowej.

  Tutaj pytanie jak wyceniać te wszelkie funkcje programowe ponad standard?

 2. Instalatorek mówi:

  Ja od siebie dodam, że trzeba dokładnie ustalić kto co kupuje. Przy ostatniej realizacji mieliśmy zrobioną bardzo dobrą wycenę. Wyceniliśmy wszystko co trzeba, ale nie uwzględniliśmy dodatkowych modułów po stronie sterowanych urządzeń. Do alarmu satel trzeba było dokupić rozszerzenia wejść/wyjść, do klimatyzatora trzeba było dokupić moduł do sterowania po IR itd. W sumie na te dodatkowe urządzenia, których my nie uwzględniliśmy (no bo niby jak skoro są to urządzenia innych instalatorów) i nie zostały uwzględnione przez instalatorów tych urządzeń wyszło ponad 8tys zł (urządzenia + dodatkowa robocizna innych instalatorów).
  Za nie poinformowanie inwestora o tych dodatkowych kosztach od końcowej wypłaty odjęto nam 4tys zł!!!! Co w naszym przypadku stanowiło 90% naszej ostatniej wypłaty za robociznę!!!!!

  Sprawa prawdopodobnie trafi do sądu, bo owy inwestor jest nie ugięty. Najgorsze jest to, że ma mnóstwo pieniędzy, a szuka w takich haniebny sposób oszczędności!!

  Nowych instalatorów, którzy chcą wejść w ten rynek od razu ostrzegam. Albo na początku trzeba zapłacić prawnikowi za dobrze skonstruowaną umowę, albo w ogóle nie wchodzić w ten rynek.

Zostaw odpowiedź