Sterowanie IR w inteligentnym domu.

Autor: Grzegorz Celiński
18 Wrzesień 2011

Sterowanie IR w inteligentnym domu

Pojawienie się nowego urządzenia w ofercie produktów Nexo – nadajnika/odbiornika IR zainspirowało mnie ;) do napisania kilku zdań na temat sterowania IR w inteligentnym domu. Tak na marginesie, chyba większość czytelników zgodzi się ze mną, że moduł IR Nexo wygląda bardzo…. fajnie ;)

Sterowanie za pomocą fal podczerwieni jest jedną z najstarszych i najbardziej popularnych dróg sterowania bezprzewodowego. Sterowanie IR (InfraRed) wykorzystywane jest niemal w każdym urządzeniu a-v. Piloty IR dodawane są do prawie każdego urządzenia  audio video, urządzeń HAVC (klimatyzatorów), przenośnych gniazdek, napędów rolety/markiz itp. Większość urządzeń korzysta z najbardziej popularnych kodowań RC5 i RC6. Odbiorniki/nadajniki występujące w systemach domu inteligentnego najczęściej obsługują właśnie ten sposób kodowania. Oprócz systemu Xcomfort praktycznie w każdym popularnym systemie automatyki domowej możemy spotkać moduł IR.

Jak już kiedyś pisałem jest to jedna z najbardziej prymitywnych dróg bezprzewodowego sterowania, ale ze za to jaka skuteczna ;) . Dzięki sterowaniu IR system inteligentnego domu w prosty sposób może zarządzać różnymi urządzeniami.  Oczywiście wadą tego rozwiązania jest wymóg „widzenia się” nadajnika z odbiornikiem.

Moduł IR pozwala w bardzo prosty sposób wzbogacić nasz inteligentny dom o sterowanie muzyką. Jakiś czas temu miałem okazję pracować nad funkcjonalnością włączania różnej muzyki albo TV na wybrany kanał w zależności od obecności użytkownika i pory dnia. Np. rano pomiędzy godziną 7 a 8:15 automatycznie po wejściu domownika do kuchni załącza się TV na kanał informacyjny. Inną funkcją, którą obecnie realizujemy jest integracja TV z videodomofonem. Ktoś pewnie zaraz pomyśli, że to przecież standard. Ja na to, że standardem jest „zakodowanie” obrazu z videodomofonu na wybranym kanale. Ale w momencie kiedy ktoś „dzwoni” videodomofonem sami musimy przełączyć na dany kanał. Wykorzystując nadajnik IR system automatyki domowej w momencie „dzwonienia” videodomofonu może od razu przełączyć TV na kanał podglądu obrazu z kamery videodomofonu.

Z moich obserwacji wynika, że najczęściej wykorzystuje się nadajniki IR do integrowania systemu inteligentnego domu z systemem klimatyzacji. Dzięki tej integracji mamy nieograniczone możliwości w sterowaniu temperaturą. Odpowiednio napisany program nie pozwala włączać klimatyzacji w zimie, może zablokować ją podczas wietrzenia, może wybrać odpowiedni bieg i program.

Nadajniki/odbiorniki IR mogą wyglądać jak typowa czujka ruchu (KNX), albo bardziej „designersko” (Nexo), albo mogą być praktycznie niewidoczne (KNX, Crestron i wiele innych).

Tagi: , ,

Kategoria: Inteligentny Dom - Wstęp

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Sterowanie IR w inteligentnym domu.”

  1. Ando mówi:

    Szkoda, że sonos nie ma sterowania po IR. A może jest jakiś moduł na ipoda z nadajnikiem IR? Chciałbym sobie sterować lokalnym źródłem dźwięku, a niestety nie mogę. Nie mogę też sterować sonosa z mojego “pół” inteligentnego domu ;)

  2. Ando mówi:

    Nexwell to chyba ramkę wziął z oprawy oświetleniowej ;) Co zresztą jest fajnym pomysłem :)

Zostaw odpowiedź