System automatyki domowej InOne firm Legrand

Autor: Grzegorz Celiński
6 Grudzień 2009

Od dłuższego czasu szukam nowego systemu automatyki domowej, który przeznaczony byłby dla „typowego inone3Kowalskiego”. System taki ma charakteryzować się niskimi kosztami instalacji (tak jak Xcomfort) oraz programowania, łatwością adaptacji w zamieszkanych domach/mieszkaniach oraz przyjazną ceną i rozbudowaną funkcjonalnością.

Większość z tych kryteriów spełnia system Xcomfort firm Moeller. Ale niestety przy bardziej rozbudowanych instalacjach(domy) jego cena zbliża się do typowych systemów magistralnych. … i tak natrafiłem na system InONe firmy Legrand. Po wstępnym zapoznaniu się z specyfikacją systemu InOne uznałem, że jest on godny uwagi. InOne jest autorskim systemem firm Legrand. Podobnie jak system PowerNet EIB oraz X10 komunikuje się po sieci energetycznej oraz dodatkowo drogą radiową. W systemach komunikujących się po sieci dużym problemem zawsze była stabilność. W InOne podjęto dwa kroki, aby zachować jak największą stabilność:

 • - filtry przeciwzakłóceniowe dolnoprzepustowe (montowane po jednym na każdą fazę);
 • - kilkukrotne wysyłanie tego samego telegramu (niestety Pan szkoleniowiec nie był w stanie określić ilokrotne… ) 

Jest to nowy system, ale podobno został już zaimplementowany w kilkudziesięciu obiektach i jak na razie nie było z nim żadnych problemów. Na duży plus tego systemu zasługuje jego jedna cecha – „rozproszoność”. Jeżeli uszkodzi się jeden element to reszta systemu nadal będzie działać. System oferuje tylko najprostsze funkcje typu: sterowanie oświetleniem typu on/off i ściemnianym, sterowanie roletami i bardzo ograniczone sterowanie ogrzewaniem. Charakteryzuje się prostotą instalacji i programowania. Do samego programowania wystarczy śrubokręt. Podsumowując jest to system przeznaczony do bardzo prostych instalacji, cenowo wychodzi trochę taniej niż Xcomfort, ale za to jest dużo bardziej ubogi od Xcomfort. System jest bardzo ograniczony jeżeli chodzi o integrację z innymi systemami/urządzeniami. Niestety w mojej firmie ten system nie znajduje zastosowania. Ale jeżeli ktoś sam chce zbudować sobie namiastkę inteligentnego domu to jest to idealny system z kilku powodów: dobra cena, prostota instalacji i programowania oraz duża odporność na błędy początkujących. Dodatkowo elementy tego systemu możemy bez problemu kupić w wielu hurtowniach czy sklepach internetowych. Np. do zakupu urządzeń eib potrzebny jest certyfikat eib za prawie 2000zł.

Tagi: , , ,

Kategoria: Systemy Inteligentny Dom

Odpowiedzi: 3 do wpisu “System automatyki domowej InOne firm Legrand”

 1. Sebastian Ł mówi:

  Reasumując, czy warto ten system zainstalować do domu 150m2 zastosowany do prostych zadań typu sterowanie oświetleniem, roletami i ogrzewaniem? Czy może jakiś inny system w takim domu sprawdzi się lepiej? Nie ukrywam, że w moim przypadku ważnym kryterium wyboru jest cena końcowa takiego systemu.

  Pozdrawiam
  S.M.

  • admin mówi:

   Osobiście nie uważam się za znawcę tego systemu. Nie znając dokładnej specyfikacji obiektu można jedynie “gdybać”.
   Moim zdaniem ten system nadaje się głównie do prostych rozwiązań – np. sterowanie oświetleniem, roletami (lokalne, zdalne i dodatkowo na pilot). Raczej nie oparłbym na inone bardziej rozbudowanego systemu. Tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z sterowaniem ogrzewaniem i typem obiektu – dom. W rozwiązaniach dla domu polecałbym takie systemy, które integruje się w łatwy sposób z alarmem i wieloma innymi systemami.

 2. online mówi:

  coś czego szukalem, dzieki

Zostaw odpowiedź