Tani panel do sterowania inteligentnym domem

Autor: Grzegorz Celiński
29 Styczeń 2011

Kilka miesięcy temu jeden z moich klientów (elektronik hobbysta ;) ) zakupił do kuchni dotykowy komputer ścienny asus Eee top.

Eee Top to komputer typu all-in-one z 15.6’’ ekranem dotykowym. Wyposażono go w kamerę, mikrofon, małe głośniczki oraz standardowy zestaw portów (usb, LAN, audio). Asus odwalił kawał dobrej roboty –solidne wykonanie, cichy w pracy i do tego atrakcyjna cena.

Pewnie każdy zastanawia się po co piszę o komputerze PC na blogu poświęconym inteligentnym instalacjom? Otóż ostatnio miałem okazję odwiedzić wyżej wspomnianego klienta i zobaczyć jak wykorzystał ten sprzęt.

Komputer został powieszony w kuchni na ścianie. Niestety trochę od ściany od staje, ale dzięki odpowiedniej aranżacji wcale nie wygląda jak obcy element. Właściciel do komputera dołożył kilka gadżetów – karta TV na USB, moduł bluetooth na USB i zewnętrzne aktywne głośniki.

W domu tego klienta zainstalowany jest system eib/knx, alarm satel, monitoring w formie kilku kamer ip. Docelowo, jak spadną ceny, to zostanie wymieniony videodomofon analogowy na VoIP. Dzięki odpowiednim modułom właściciel może z asusa sterować systemem eib/knx, podejrzeć i częściowo sterować systemem alarmowym. Dodatkowo dzięki kamerom IP może zobaczyć co się dzieje wokół domu i przy bramie. A w przyszłości dzięki zastosowaniu videdomofonu VoIP, asus zastąpi też panel videodomofonu.

Właściciel bardzo dobrze przemyślał układ ikon na pulpicie oraz samą ilość zainstalowanych programów. Zainstalowano tylko programy, które są potrzebne (takie jak pogodynka, programy do obsługi radia i TV Internetowej oraz kilka innych programów, które są wykorzystywane w życiu codziennym. Dzięki dobre organizacji pulpitu obsługa jest bardzo przyjemna.

Ktoś na pisze co jest tak wyjątkowego w tym rozwiązaniu skoro większość dedykowanych paneli do systemów inteligentnego domu ma bardzo podobne możliwości.  Odpowiedź jest prosta: CENA! Asus Eee Top kosztuje około 2tysięcy złotych. Piętnasto calowy dedykowany panel do systemu eib/knx może kosztować nawet grubo powyżej 10tys zł. Oczywiście Asus Eee Top nie jest elementem wystarczającym do sterowania systemem inteligentnego domu czy nawet alarmem. Ale nawet po zakupie dodatkowych modułów cena takiego zestawu nadal będzie bardzo atrakcyjna. Dodatkowo dokupując kartę TV mamy za bardzo małe pieniądze możliwość oglądania telewizji.

Tagi: , , ,

Kategoria: Systemy Inteligentny Dom

Odpowiedzi: 5 do wpisu “Tani panel do sterowania inteligentnym domem”

 1. Jerzy Szarański mówi:

  Właśnie zamierzam nabyć taki komputer ścienny do kuchni. Ale 15” cali to trochę za mało, aby dało się natym oglądać telewizję. Nie ma czegoś większego o takiej samej funkcjonalności? A ile kosztuje ten videodomofon voip?

  Bardzo proszę o odpowiedź
  Jerzy

 2. admin mówi:

  Na pewno jest jeszcze 20 calowa wersja tego asusa model ET2010PNT. Chyba jest to nawet jakiś nowszy model. Tak dokładnie to sam nie wiem, bo dopiero zgłębiam ten temat. Bynajmniej ten nowszy model został wyposażony w wejście HDMI.

  Oprócz Ausa Eee Top jest jeszcze MSI Wind Top AE2020. MSI został wyposażony w lepszego procka od asusa i ma elementy skórzane jak ktoś lubi ;) . Jest jeszcze DELL Inspiron One, który występuje w dwóch wersjach – 19 i 23 calowej. Niestety Dell jest trochę droższy od asusa i msi. HP też robi tego typu komputery (model HP 200-5112pl).

  Videodomofony VoIP niestety do najtańszych nie zależą. Jak na razie konkurencja jest bardzo mała, a ceny bardzo wysokie. Ze znanych mi firm to najtańszy jest helios około 3,5tys zł. Dużo droższy włoski divus nawet powyżej 10tys zł.

 3. Jerzy Szarański mówi:

  Dziękuję za podanie informacji o tych kompach ściennych. Nie miałem pojęcia, że tyle ich jest.

  Widzę, że jest Pan w temacie ;) , także poproszę jeszcze o pomoc w kilku sprawach. Na videodomofon voipa jeszcze sobie poczekam. Ale mam już zamontowany w domu alarm satela model intgra wrl. O ile to możliwe chciałbym mieć pełne sterowanie alarmem z tego kompa ściennego. Z tego co mi kiedyś tłumaczył mi mój alarmista muszę mieś położony dodatkowy kabel pomiędzy manipulatorem a komputerem. Niestety takiego kabla nie mam. Czy może dałoby się to jakoś rozwiązać inaczej? Bezprzewodowo?

 4. admin mówi:

  Dodatkowy kabel jest jedną z opcji sterowania przez komputer systemu alarmowego satel integra. Drugą opcją jest wykorzystanie modułu ethernetowego ETHM-1. Moduł ten montujemy przy centrali alarmowej. Do modułu musimy doprowadzić “sygnał” Internetowy. Oczywiście moduł, a raczej centralę alarmową trzeba odpowiednio skonfigurować.

 5. Ando mówi:

  Fajniejszy jest chyba ipad. Mniejszy pobór energii, mobilność, szybkość uruchomienia i dość duża ilość aplikacji pod różnego rodzaju urządzenia pozostawia go bez konkurencji.

Zostaw odpowiedź