Integracja przycisków EIB/KNX z dowolnym systemem

Autor: Grzegorz Celiński
28 Styczeń 2011

Przynajmniej raz w tygodniu dostaje maila albo telefon z pytaniem czy można podłączyć przyciski eib do innych systemów.  Jak już pisałem kilka artykułów wcześniej jest pewna bardzo mała grupa przycisków bezpotencjałowych, które można zintegrować z dowolnym systemem. Jest to rodzina przycisków berker TS.

berker b.iq

berker b.iq

Ale co zrobić gdy klientowi spodoba się typowy przycisk eib?

Z tej sytuacji jest kilka wyjść. Coraz częściej producenci inteligentnych systemów nie KNX wprowadzają do swojej oferty specjalne moduły bądź porty komunikacyjne. Taki moduł może służyć do integracji z systemem eib lub przyłączenia tylko jednego przycisku (np. LCN).  Niestety większość systemów nie ma w swojej ofercie takich urządzeń. Nie oznacza to, że nie można do tych systemów podłączyć przycisków eib.

Rozwiązaniem jest zbudowanie małej sieci eib, którą następnie połączymy z dowolnym systemem za pomocą wybranego modułu I/O.  Do budowy małego systemu eib potrzebujemy zasilacz eib– 160mA (koszt od 400-700zł) w zależności od producenta oraz przycisk (cena od 250zł).

Przycisk EIB najczęściej składa się z portu komunikacyjnego oraz sensora przyciskowego (przycisku). Czasami dodatkowo nasz przycisk musimy wyposażyć w ramkę, opcjonalnie w pole opisowe. Koszt najtańszego przycisku eib (kompletu) od 250zł. Szklane, stalowe przyciski mogą kosztować nawet kilka razy więcej.

Następnie musimy dobrać odpowiedni interfejs I/O. Firma Wago oferuje bardzo fajne moduły komunikacyjne do systemu EIB. Ale jeżeli mamy do czynienia z bardzo prostym systemem inteligentnego domu np. centralą alarmową, to musimy skorzystać z bardziej trywialnego rozwiązania – integracja za pomocą wejść/wyjść binarnych. Producenci urządzeń eib, a raczej już knx mają w swojej ofercie bardzo szeroki wybór modułów wejść/wyjść binarnych. Firma Merten oraz ABB oferują moduł z 32 kanałowy. Gdzie każdy kanał można programowo ustawić czy ma pełnić funkcję wejścia czy wyjścia. Koszt takiego urządzenia to około 2tys zł w zależności od kursu Euro. W ofercie eib występują też mniejsze urządzenia i/o np. 8 kanałowe firmy berker około 420zł.

Informacje mogą być wysyłane w dwie strony, tzn. z docelowego systemu (np. centrala alarmowa) do przycisków eib i odwrotnie.

Podsumujmy więc koszty całego przedsięwzięcia.

Najczęściej będziemy mieli do czynienia z sytuacja, gdzie inwestor będzie chciał wymienić/zainstalować przyciski eib tylko w części dziennej, albo w miejscach gdzie występuje bardzo duża ilość sterowanych urządzeń/obwodów. W domu o powierzchni 200m2, przy standardowo rozbudowanej instalacji, w części dziennej będziemy musieli zainstalować około 6 przycisków. Załóżmy, że będą to jakieś fajniejsze przyciski w cenie około 600zł.

  1. Zasilacz EIB 160mA, sztuk 1, cena sztuka 400zł, całość 400zł
  2. Przycisk EIB 6-funkcyjny (komplet), sztuk 5, cena sztuka 600zl, całość 3000zł
  3. Moduł I/O 32 kanałowy, sztuk 1, cena sztuka 2000zł, całość 2000zł
  4. Moduł I/O 8 kanałowy, sztuk 2, cena sztuka 420zł, całość 840zł

Koszt całkowity urządzeń to 6240zł.

Ale to nie wszystko. Tylko firma zajmująca się instalacjami eib, będzie w stanie zaprogramować odpowiednio urządzenia eib. Koszt to zazwyczaj 20% wartości urządzeń. Urządzenia EIB wystarczy zaprogramować tylko raz. Funkcjonalność systemu zawsze będzie można zmienić po stronie systemu docelowego.

Tagi: , ,

Kategoria: Systemy Inteligentny Dom

Zostaw odpowiedź