Archiwa z miesiąca Styczeń, 2011


Tani panel do sterowania inteligentnym domem

Autor: Grzegorz Celiński
29 Styczeń 2011

Kilka miesięcy temu jeden z moich klientów (elektronik hobbysta ;) ) zakupił do kuchni dotykowy komputer ścienny asus Eee top.

Eee Top to komputer typu all-in-one z 15.6’’ ekranem dotykowym. Wyposażono go w kamerę, mikrofon, małe głośniczki oraz standardowy zestaw portów (usb, LAN, audio). Asus odwalił kawał dobrej roboty –solidne wykonanie, cichy w pracy i do tego atrakcyjna cena.

Pewnie każdy zastanawia się po co piszę o komputerze PC na blogu poświęconym inteligentnym instalacjom? Otóż ostatnio miałem okazję odwiedzić wyżej wspomnianego klienta i zobaczyć jak wykorzystał ten sprzęt.

Komputer został powieszony w kuchni na ścianie. Niestety trochę od ściany od staje, ale dzięki odpowiedniej aranżacji wcale nie wygląda jak obcy element. Właściciel do komputera dołożył kilka gadżetów – karta TV na USB, moduł bluetooth na USB i zewnętrzne aktywne głośniki.

Czytaj dalej…

Integracja przycisków EIB/KNX z dowolnym systemem

Autor: Grzegorz Celiński
28 Styczeń 2011

Przynajmniej raz w tygodniu dostaje maila albo telefon z pytaniem czy można podłączyć przyciski eib do innych systemów.  Jak już pisałem kilka artykułów wcześniej jest pewna bardzo mała grupa przycisków bezpotencjałowych, które można zintegrować z dowolnym systemem. Jest to rodzina przycisków berker TS.

berker b.iq

berker b.iq

Ale co zrobić gdy klientowi spodoba się typowy przycisk eib?

Z tej sytuacji jest kilka wyjść. Coraz częściej producenci inteligentnych systemów nie KNX wprowadzają do swojej oferty specjalne moduły bądź porty komunikacyjne. Taki moduł może służyć do integracji z systemem eib lub przyłączenia tylko jednego przycisku (np. LCN).  Niestety większość systemów nie ma w swojej ofercie takich urządzeń. Nie oznacza to, że nie można do tych systemów podłączyć przycisków eib.

Rozwiązaniem jest zbudowanie małej sieci eib, którą następnie połączymy z dowolnym systemem za pomocą wybranego modułu I/O.  Do budowy małego systemu eib potrzebujemy zasilacz eib– 160mA (koszt od 400-700zł) w zależności od producenta oraz przycisk (cena od 250zł).

Czytaj dalej…