Archiwa z miesiąca Kwiecień, 2010


Projekt “weekend-owego” Inteligentego Domu

Autor: Grzegorz Celiński
28 Kwiecień 2010

Jakiś czas temu zacząłem prace nad bardzo ciekawym projektem. Na dzień dzisiejszy dom jest jeszcze w fazie projektowania, ale prawdopodobnie na początku przyszłego roku ruszą prace budowlane. System zostanie pewnie uruchomiony za dwa lata, także jeszcze trochę to wszystko potrwa.

Domek, a raczej 300m2 dom będzie zbudowany w górach i będzie pełnił funkcję domku weekend-owego.  Przyszły właściciel tego domu w górach, w chwili obecnej ma już jeden weekend-owy domek, z którym miał już sporo kłopotów. W ciągu kilku lat dom został kilkukrotnie obrabowany, dwukrotnie rozsadziło w nim rury, a samo użytkowanie było bardzo uciążliwe. Przyszły właściciel wybrał system eib/ knx ponieważ od roku jest użytkownikiem tego systemu w domu, w którym mieszka na stałe.

Założenia były takie, aby dom był bezpieczny, komfortowy i przy okazji w miarę oszczędny w eksploatacji.  Głównym problemem w starym domu weekendowym było sterowanie temperaturą i odśnieżanie. Często występowała taka sytuacja, że właściciele przyjeżdżali do domku w późną nocą w piątek. Najpierw wizyta zaczynała się od przestawienia pieca na szybkie nagrzewanie, dodatkowo rozpalenie w kominku w celu szybkiego podniesienia temperatury oraz odśnieżenia miejsca  przy bramie dla samochodu. Podczas takiego parkowania przy bramie jednej nocy właścicielowi wybito szybę w samochodzie i skradziono kilka rzeczy.

Czytaj dalej…

Przyciski wielofunkcyjne Berker TS i Berker TS Sensor

Autor: Grzegorz Celiński
4 Kwiecień 2010
Berker TS Sensor

Berker TS Sensor

Bardzo często dostaje zapytania od instalatorów o przyciski eib, które można “podłączyć” do typowego alarmu. Dodatkowo spora grupa zainteresowanych, pyta się o możliwość sterowania temperaturą.  Niestety nie ma takich przycisków EIB, aby mogły umożliwić sterowanie temperaturą typowemu systemowi alarmowemu.  Natomiast jest pewna grupa przycisków EIB, które są przyciskami bezpotencjałowymi.  Przyciski bezpotencjałowe można wykorzystać w dowolnym systemie alarmowym, czy automatyki domowej. Taki przyciski ma w swojej ofercie Berker.

W ofercie Berker mamy do wyboru dwa rodzaje przycisków bezpotencjałowych. Berker TS Sensor jest to szklany przycisk dotykowy.  Berker TS, znany też pod nazwą Berker TS Przycisk jest typowym przyciskiem zwiernym.  Zarówno Berker TS  i Berker TS Sensor umożliwiają wysterowanie od dwóch do ośmiu obwodów/urządzeń.  Oprócz sterowania Berker TS Sensor ma wbudowanych dziewięć diod, które mogą pełnić funkcję informacyjną albo nawigacyjną.  Najczęściej osiem diod wykorzystuje się do informowania o stanie danego obwodu/urządzenia, a dziewiątą diodę jako nawigacyjną.