Archiwa z miesiąca Marzec, 2010


Inteligentny Dom dla Kowalskiego – Nexo

Autor: Grzegorz Celiński
27 Marzec 2010
Nexo - panel dotykowy

Nexo - panel dotykowy

Jak już kiedyś pisałem, od dłuższego czasu poszukuję systemu, który odpowiadałby cenowo systemowi Xcomfort, a byłby dostosowany do większych i bardziej złożonych instalacji.

Po części większość z moich założeń spełnia system Verso. Na pewno jest tańszy od systemu EIB, a dodatkowo wizualnie prezentuje się bardzo ciekawie.  Nie mniej jednak jest to system trochę droższy od Xcomfort. Dodatkowo brakuje mi w nim jakiegoś taniego manipulatora do alarmu. Na razie niestety jesteśmy skazani na używanie panela dotykowego, co wiąże się z niemałym wydatkiem. Chyba nie miałbym serca zainstalować nawet małego panela w garażu jako klawiatury alarmowej. Co prawda Verso ma wiele innych ciekawych zalet, ale w wielu inwestycjach najważniejsza jest cena końcowa.

Od dłuższego czasu przyglądałem się też innym polskim systemom takim jak Domito, Nexo i systemowi sprzedawanemu przez sieć hurtowni Onninem.  System Domito w obecnej konfiguracji trochę słabo prezentuje się wizualnie. Natomiast system Nexo wcześniej zniechęcił mnie brakiem przycisków wielofunkcyjnych i termostatów do lokalnego sterowania temperaturą.  Wszystkie te “niedogodności” „załatwia” panel dotykowy i czujniki temperatury. Ale instalując panel w każdym większym pomieszczeniu cena tego systemu zbliżyłaby się do ceny systemu EIB. Natomiast korzystając z tradycyjnych przycisków zwiernych (typu dzwonkowego) po prostu szpecimy ściany, a sterowanie temperaturą jest co najmniej mało przyjazne. Przy mniejszej ilość sterowanych obwodów ten problem nie występuje, ale już przy czterech obwodach oświetleniowych, dwóch roletowych i kilku scenach przyciski zajęłyby nam kawałek dobrej ściany. Nie ukrywam też, że lubię sprawdzone rozwiązania, a niestety ani instalacji Nexo, ani Domito a tym bardziej systemu Oninem nigdy nie widziałem. Niby na forach można znaleźć trochę pozytywnych wypowiedzi użytkowników i instalatorów, to jednak jak czegoś sam nie zobaczę i nie sprawdzę to nie uwierzę ;)

Czytaj dalej…

Wizulazacja systemu EIB/KNX trochę akademickiej teorii

Autor: Grzegorz Celiński
8 Marzec 2010
Panel EIB/KNX Gira

Panel EIB/KNX Gira

Wizualizację systemu zarządzania obiektem stosuje się już od dawna w dużych budynkach czy zakładach. Ale w ostatnim czasie wizualizacje stają się coraz bardziej popularne w mniejszych obiektach typu dom, apartament, a nawet nieduże mieszkanie.  Do tego celu niezbędny jest system informatyczny, który potocznie nazywa się „wizualizacją”. Wizualizacja to nie tylko zobrazowanie stanu instalacji, czy urządzeń ale jest to też graficzny interfejs sterowania.  W domach czy mieszkaniach najpopularniejszą wizualizacją są panele z wbudowanym interfejsem graficznym eib/knx.

Oprogramowanie wizualizacyjne w przeciwieństwie do ETS-u nie występuje w postaci standardu, tylko jest indywidualnie przygotowywane przez różnych producentów zajmujących się sprzedażą urządzeń w systemie EIB KNX. Każde oprogramowanie opiera się jednak na tej samej zasadzie, która polega na przypisaniu odpowiednim elementom wykonawczym bądź sygnalizacyjnym odpowiednich adresów fizycznych oraz połączeniu z magistralą EIB.

Czytaj dalej…