Archiwa kategorii ‘Systemy Inteligentny Dom’


Kradzież teści z tego blogu :(

Autor: Grzegorz Celiński
5 Wrzesień 2011

Wszystkie treści pisane na tym blogu jak i na stronach moich firm pisane są przeze mnie (blog) albo częściowo przeze mnie, a częściowo przez moich pracowników lub wspólników (strony firmowe). Ostatnio pewien znajomy polecił mi bardzo fajne narzędzie do sprawdzania powielonych treści. Jednym słowem w prosty sposób mogę mniej więcej sprawdzić kto bez mojej zgody skopiował moje treści i umieścił na swoich stronach.

Pierwsze spojrzenie na wyniki sprawiło, że poczułem się dumny widząc jak wiele osób cytuje moje teksty. Pierwsze wejście na na dowolną stronę z moimi tekstami sprawiło, że moja satysfakcja zmieniła się w ….

****************

edit 18.09.2011r

Wszystko można rozwiązać ugodowo. Kasuje linki bo już są nieaktualne :)
**************************************************

Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Z moją główną stroną firmową jest jeszcze gorzej :( .  Jak nazwać takie działanie? Ktoś bez pozwolenia kopiuje cudzą pracę i dodatkowo sam nazywa się autorem. Jak nazwać taką osobę? Czy taka osoba może uczciwie prowadzić firmę?

Tani panel do sterowania inteligentnym domem

Autor: Grzegorz Celiński
29 Styczeń 2011

Kilka miesięcy temu jeden z moich klientów (elektronik hobbysta ;) ) zakupił do kuchni dotykowy komputer ścienny asus Eee top.

Eee Top to komputer typu all-in-one z 15.6’’ ekranem dotykowym. Wyposażono go w kamerę, mikrofon, małe głośniczki oraz standardowy zestaw portów (usb, LAN, audio). Asus odwalił kawał dobrej roboty –solidne wykonanie, cichy w pracy i do tego atrakcyjna cena.

Pewnie każdy zastanawia się po co piszę o komputerze PC na blogu poświęconym inteligentnym instalacjom? Otóż ostatnio miałem okazję odwiedzić wyżej wspomnianego klienta i zobaczyć jak wykorzystał ten sprzęt.

Komputer został powieszony w kuchni na ścianie. Niestety trochę od ściany od staje, ale dzięki odpowiedniej aranżacji wcale nie wygląda jak obcy element. Właściciel do komputera dołożył kilka gadżetów – karta TV na USB, moduł bluetooth na USB i zewnętrzne aktywne głośniki.

Czytaj dalej…

Integracja przycisków EIB/KNX z dowolnym systemem

Autor: Grzegorz Celiński
28 Styczeń 2011

Przynajmniej raz w tygodniu dostaje maila albo telefon z pytaniem czy można podłączyć przyciski eib do innych systemów.  Jak już pisałem kilka artykułów wcześniej jest pewna bardzo mała grupa przycisków bezpotencjałowych, które można zintegrować z dowolnym systemem. Jest to rodzina przycisków berker TS.

berker b.iq

berker b.iq

Ale co zrobić gdy klientowi spodoba się typowy przycisk eib?

Z tej sytuacji jest kilka wyjść. Coraz częściej producenci inteligentnych systemów nie KNX wprowadzają do swojej oferty specjalne moduły bądź porty komunikacyjne. Taki moduł może służyć do integracji z systemem eib lub przyłączenia tylko jednego przycisku (np. LCN).  Niestety większość systemów nie ma w swojej ofercie takich urządzeń. Nie oznacza to, że nie można do tych systemów podłączyć przycisków eib.

Rozwiązaniem jest zbudowanie małej sieci eib, którą następnie połączymy z dowolnym systemem za pomocą wybranego modułu I/O.  Do budowy małego systemu eib potrzebujemy zasilacz eib– 160mA (koszt od 400-700zł) w zależności od producenta oraz przycisk (cena od 250zł).

Czytaj dalej…

Projekt “weekend-owego” Inteligentego Domu

Autor: Grzegorz Celiński
28 Kwiecień 2010

Jakiś czas temu zacząłem prace nad bardzo ciekawym projektem. Na dzień dzisiejszy dom jest jeszcze w fazie projektowania, ale prawdopodobnie na początku przyszłego roku ruszą prace budowlane. System zostanie pewnie uruchomiony za dwa lata, także jeszcze trochę to wszystko potrwa.

Domek, a raczej 300m2 dom będzie zbudowany w górach i będzie pełnił funkcję domku weekend-owego.  Przyszły właściciel tego domu w górach, w chwili obecnej ma już jeden weekend-owy domek, z którym miał już sporo kłopotów. W ciągu kilku lat dom został kilkukrotnie obrabowany, dwukrotnie rozsadziło w nim rury, a samo użytkowanie było bardzo uciążliwe. Przyszły właściciel wybrał system eib/ knx ponieważ od roku jest użytkownikiem tego systemu w domu, w którym mieszka na stałe.

Założenia były takie, aby dom był bezpieczny, komfortowy i przy okazji w miarę oszczędny w eksploatacji.  Głównym problemem w starym domu weekendowym było sterowanie temperaturą i odśnieżanie. Często występowała taka sytuacja, że właściciele przyjeżdżali do domku w późną nocą w piątek. Najpierw wizyta zaczynała się od przestawienia pieca na szybkie nagrzewanie, dodatkowo rozpalenie w kominku w celu szybkiego podniesienia temperatury oraz odśnieżenia miejsca  przy bramie dla samochodu. Podczas takiego parkowania przy bramie jednej nocy właścicielowi wybito szybę w samochodzie i skradziono kilka rzeczy.

Czytaj dalej…

Przyciski wielofunkcyjne Berker TS i Berker TS Sensor

Autor: Grzegorz Celiński
4 Kwiecień 2010
Berker TS Sensor

Berker TS Sensor

Bardzo często dostaje zapytania od instalatorów o przyciski eib, które można “podłączyć” do typowego alarmu. Dodatkowo spora grupa zainteresowanych, pyta się o możliwość sterowania temperaturą.  Niestety nie ma takich przycisków EIB, aby mogły umożliwić sterowanie temperaturą typowemu systemowi alarmowemu.  Natomiast jest pewna grupa przycisków EIB, które są przyciskami bezpotencjałowymi.  Przyciski bezpotencjałowe można wykorzystać w dowolnym systemie alarmowym, czy automatyki domowej. Taki przyciski ma w swojej ofercie Berker.

W ofercie Berker mamy do wyboru dwa rodzaje przycisków bezpotencjałowych. Berker TS Sensor jest to szklany przycisk dotykowy.  Berker TS, znany też pod nazwą Berker TS Przycisk jest typowym przyciskiem zwiernym.  Zarówno Berker TS  i Berker TS Sensor umożliwiają wysterowanie od dwóch do ośmiu obwodów/urządzeń.  Oprócz sterowania Berker TS Sensor ma wbudowanych dziewięć diod, które mogą pełnić funkcję informacyjną albo nawigacyjną.  Najczęściej osiem diod wykorzystuje się do informowania o stanie danego obwodu/urządzenia, a dziewiątą diodę jako nawigacyjną.